עיצוב מטבח

המטבח בעידן המודרני

בעבר היה המטבח חלק נפרד מהבית . סגור ומופרד מהחלל הציבורי הרי זהו החדר הכי מלוכלך בבית .
כל יום , ולעיתים מס' פעמים ביום הוא הופך לפס ייצור של הכנת מאכלים שבסופם המטבח נותר עם שאריות מוצרי מזון, ערימות של כלים , סירים ומחבתות.
זו בדיוק הייתה הגישה .המטבח ,  אמור להיות מקום לעבודה,  בישול, מקום פונקציונאלי המייצר תבשילים לצד ליכלוך וריחות.
זה לא היה ממש חשוב , כיצד ייראה המטבח היות והמטבח היה מופרד ולא נחשב כחלק מעיצוב הבית.

עם השנים חל שינוי בתחום הנדלן  ,והחללים הצטמצמו דרמטית. חלל המטבח התאחד עם שאר חלקי הבית והפך להיות חלק מהחלל הציבורי , ולא זו בלבד המטבח הפך "לב הבית " המקום בו קורים דברים , נפגשים לקפה, ארוחות  או סתם לשיחות.

 

משנה החשיבות
שקיבל המטבח הביא עימו את הרצון לתת לעיצוב המטבח שימת לב מיוחדת , כיוון שהפך להיות חלל דומיננטי בבית וככזה עליו להיות נעים מזמין ופונקציונאלי.
עיצוב המטבח ,נוגס חלק מכובד מתקציב הבית כולו.

היות והמטבח אינו מוחלף לעיתים קרובות , ישנה חשיבות יתרה לתכנון מטבח נכון המתאים לצורכי המשפחה בהתאם להרגלי אכילה  בישול והתנהגות. מעמדו של המטבח , האוכל , הבישול עלה ללא ספק ואתם גם אינספור אפשרויות לעיצוב מטבח.

 

יש שיעדיפו אי גדול במרכז המטבח אחרים יעדיפו שולחן אוכל , יש שיבקשו יחידות גבוהות אחרים יעדיפו מראה נקי ואוורירי.
בתוך כל אלו ישנם אינספור סגנונות מטבח כפרי , מטבח מודרני , מטבח תעשייתי , ועוד …וכל סגנון אלמנטים המאפיינים אותו העיסוק במזון הפך להיות אחת ההנאות  העיקריות של תרבות הפנאי , לימוד אודותיו והפיכת האדם לחובב מושבע של מאכלי גורמה , יין , וקינוחים ולכן רוב המשפצים יבקשו לעצמם מטבח מעוצב כזה שיגרום להם להרגיש שף בביתם.

בבואנו לעצב מטבח ישנם מס שאלות מעבר לשאלה איזה סגנון מטבח נבקש לעצמנו מתחדדות שאלות חומר
טבעי כן או לא?  מטבח עץ מלא או לוחות פורמייקה? יש לקחת  בחשבון מוצרי חשמל שישולבו במטבח מקרר , תנור , כיריים וכל שצריך, לבדוק מפרט טכני של המוצר ולהתייחס לנתונים בעת הכנת התוכניות.

שילוב חומרים שאינם טבעיים לעיצוב מטבחים כגון זכוכית , בטון , מתכת  ומציאת איזון בין כל המרכיבים על מנת לעצב מטבח במראה הרמוני כזה שמצד אחד יהיה פרקטי ופונקציונאלי ומצד שני נעים ומזמין המייצר תנאי מחייה נוחים.