4 דברים שאנשים שמשפצים דירה לא לוקחים בחשבון

מעצבות פנים מומלצות – רוב האנשים שיוצאים למסע של שיפוץ דירה ממהרים לחשוב כיצד בסוף התהליך הם ייהנו להתעורר מדי יום לצד העיצוב החדש, כיצד ירגש לארח בחודש הראשון, כיצד הם צפויים לגלות את הדירה בשמלתה החדשה, כיצד מגוון מוקדים שכיום מציקים בעין (או ברמה הפרקטית) עומדים להשתנות, ובאופן כללי נרגשים לקראת בחירה של קרמיקות, פינת ישיבה, פריטי נוי, גופי תאורה וכדומה. עם זאת, בפועל התהליך יותר מורכב, ופה אתם מוזמנים להפנים 4 מצבים פחות נעימים, אם כדי שלא תופתעו תוך כדי התהליך ואם כדי שתהיו ערוכים (נפשית, פרקטית וכלכלית).

  1. עזרה מקצועית מצריכה עבודה מקדימה

כיום ידוע שאם מחפשים תוצאות מרהיבות, שאם מבקשים מענה מדויק, שאם מבקשים לחסוך בעלויות, שאם מבקשים ראש שקט ושאם מבקשים להימנע מתיאום בין מגוון בעלי מקצוע, בהחלט רצוי להיעזר במעצבת פנים. עם זאת, מה שלא רבים יודעים זה שברגע שמתחילים לחפש מעצבות פנים מומלצות, ניתן בקלות ללכת לאיבוד.

מהו הפתרון? מחפשים המלצות, בוחנים את תיק העבודות ואף מנהלים שיחת היכרות בה בוחנים התאמה אישית (מבחינת דינמיקה, תחושה ויכולות). 

  1. שיפוץ לצד חופשה

הרבה פעמים כאשר עומדים מול שיפוץ מאסיבי, נדרשים לצאת מהבית למשך כמה ימים. מכאן שאם שוברים בבית קירות, מתקינים פרקט, מחליפים אינסטלציה וכדומה, הרי שלא הגיוני להמשיך לגור בבית שבו החזית מכוסה בניילון, הכול מלא אבק וריח מעיק של צבע עומד באוויר.

מהו הפתרון? מנצלים את התקופה הקצרה עבור חופשה משפחתית, או עבור ביקור של בני משפחה שבמקרה יש להם שני חדרים פנויים. הרעיון הוא להיות מוכנים לכך נפשית, ואם מדובר במלון, אז גם תקציבית. 

  1. מתפזרים – מבקשים גם וגם

ברגע שצוללים לתוך עולם העיצוב, פתאום מגלים אינספור אפשרויות. מכאן שגם אם יודעים שתמיד חלמתם על בית מודרני בעל גוונים תעשייתיים, עדיין עשויים ללכת לאיבוד. שנסביר? אין זה פשוט להחליט אם רוצים גם קיר חשוף וגם צינורות שיורדים מהתקרה. אם רוצים גם גוון אפור וגם טקסטורה גסה וכדומה. אי לכך למרות שיש ברקע הנחייה מקצועית, החלטות עדיין צריך לקבל לבד.

מהו הפתרון? יוצאים לדרך מנקודת המוצא הבאה: מבינים שכל האפשרויות אכן פתוחות, ובמקביל עורכים סדר עדיפויות. כמו כן, נעזרים בייעוץ מקצועי שמסייע לנקות הפרעות ולהציף משתנים מקצועיים, כאלו שעושים סדר ושמשפיעים על סך הבחירה. 

  1. חריגה כפולה

גם אם נעזרים במעצבת פנים שמסייעת לערוך כתב כמויות, למצוא קבלנים מקצועיים ולהתאפס לגבי סדר עדיפויות, עדיין היו מוכנים נפשית לשתי חריגות: חריגה בתקציב וחריגה מבחינת לו"ז. מבחינת לו"ז תיקחו בחשבון שאיזשהו קבלן (או ספק) יצליח להפתיע לרעה, כך שעבודה שהייתה אמורה להימשך רק כחודש ימים, בקלות עשויה להפוך לחודש וחצי. במקביל, קחו בחשבון חריגה של 8% מסך התקציב שמעמידים לטובת השיפוץ, ויש סבירות טובה שאתם תהיו אשמים, פשוט כי לא ויתרתם על אלמנט כזה או אחר.

מהו הפתרון?

הכינו את עצמכם נפשית לכך שהשיפוץ עשוי להתעכב, ואף תזכירו לעצמכם שאם משווים תוצאה מרהיבה שתלווה במשך מספר שנים אל מול עיכוב של מספר ימים בודדים, הרי שמדובר באי נוחות שולית. מה באשר לחריגה בתקציב? התנהלו לצד טבלת אקסל, כך שתבינו בזמן אמת כיצד כל בחירה וחריגה משנה את התמונה.

בהצלחה!